چگونه بفهمیم پوست مان چرب است یا خشک؟

چگونه بفهمیم پوست مان چرب است یا خشک؟

اگر به دنبال راهی برای این هستید که بفهمید پوست تان چرب است یا خشک، این مقاله برای شما است. انواع مختلف پوست، از جمله پوست خشک و چرب، نیازمند روش‌های مراقبت و محصولات متفاوت هستند. بنابراین، بررسی و تشخیص دقیق نوع پوست شما اولین قدم برای مراقبت صحیح و بهینه از آن است. در این مقاله از مجله سوراو، با روش‌های ساده و کاربردی برای تشخیص نوع پوستتان آشنا خواهید شد. پس با ما همراه باشید و با روش‌هایی ساده و کاربردی، نوع پوستتان را تشخیص دهید تا بتوانید مراقبت‌های مناسبی را برای پوستتان انجام دهید.

شناخت شباهت‌ها و تفاوت‌های پوست چرب و پوست خشک

پوست چرب و خشک دو نوع از انواع پوست هستند که ویژگی‌های خاص خود را دارند. در ادامه، به شباهت‌ها و تفاوت‌های مهم بین این دو نوع پوست می‌پردازیم:

شباهت‌های پوست چرب و پوست خشک:

  • هر دو نوع پوست ممکن است به جوش و آکنه‌ها حساس باشند. با این حال، پوست چرب بیشترین تمایل به جوش‌ها و آکنه‌های چربی دارد، در حالی که پوست خشک نیز ممکن است با جوش‌های خشکی مواجه شود.
  • در فصل‌های سرد سال، هر دو نوع پوست، دچار خشکی می‌شوند. چرا که هوای سرد و خشک باعث می‌شود پوست‌ رطوبت کمتری داشته باشد.
  • هر دو نوع پوست نیاز به مرطوب‌کننده دارند. پوست چرب، علیرغم چربی زیاد، ممکن است در برخی نقاط نیاز به مرطوب کننده داشته باشد. همچنین، پوست خشک نیازمند مرطوب‌کننده بیشتر است.
  • و…

تفاوت‌های پوست چرب و پوست خشک

پوست چربپوست خشک
میزان تولید چربیتولید چربی در این نوع پوست بیشتر است.میزان چربی کمتری تولید می‌کند.
ظاهر پوستپوست چرب، ظاهری براق و چرب دارد. همچنین از لک‌های چربی و سلول‌های مرده بیشتری برخوردار است.ظاهری خشک همراه با ترک‌های ریز دارد. همچنین به دلیل خشکی تمایل به پوسته پوسته شدن دارد.
محصولات مورد نیازاین نوع پوست احتیاج به محصولاتی با خاصیت کاهش یا تنظیم کننده چربی پوست دارد.برای این نوع پوست باید از محصولات مرطوب کننده و آبرسان استفاده کرد.

ترفندهایی برای تشخیص اینکه پوست چرب است یا خشک

برای اینکه بفهمیم پوستمان چرب است یا خشک، می‌توانید از ترفندهای زیر استفاده کنید:

1. مشاهده ظاهر پوست:

نگاهی دقیق به پوست صورتتان بیندازید. پوست چرب معمولاً براق و چرب به نظر می‌رسد، به ویژه در ناحیه T صورت (پیشانی، بین دو ابرو، بینی و چانه). در صورتی که پوست خشک، ظاهری کسل و کدر دارد.

2. توجه به علائم مختلف بر روی صورت:

اگر پوستی چرب دارید، احتمال اینکه در نواحی مختلف صورتتان لک‌های چربی ظاهر شود، زیاد است. در صورتی که پوستی با نوع خشک، در نواحی مختلف دارای ترک‌های ریز و ظریف است و تمایل به پوسته پوسته شدن دارد.

3. بررسی واکنش پوست نسبت شستشو:

از ژل شستشو صورت ملایم یا صابون نیمه‌ قلیایی (صابونی با pH متعادل) استفاده کنید و صورتتان را بشویید. پس از شستشو، مشاهده کنید که آیا پوستتان احساس خشکی می‌کند یا خیر. اگر احساس خشکی بر روی پوستتان داشته باشید، یعنی نوع پوست شما خشک است. اما اگر پوستتان پس از شستشو تمایل به چربی بیشتری داشته باشد، این یعنی شما پوست چرب دارید.

4. مشاهده واکنش پوست نسبت به محصولات:

استفاده از محصولات مراقبتی مختلف بر روی پوستتان را تجربه کنید. اگر پوستتان نسبت به محصولاتی که چربی پوست را افزایش می‌دهند، حساسیت نشان دهد و باعث بروز جوش‌ها و آکنه‌ها شود، احتمالاً پوست چرب دارید.

در صورتی که پس از استفاده از مرطوب کننده، پوستتان بهبود قابل توجهی پیدا کند، یعنی شما از پوست خشک برخوردار هستید.

5. استفاده از دستمال کاغذی یا کاغذ جذب چربی:

یک برگ دستمال کاغذی یا کاغذ جذب چربی را روی ناحیه T صورتتان بگذارید و به آرامی فشار دهید. سپس دستمال یا کاغذ را بردارید و مشاهده کنید. اگر لک چربی روی آن باشد، یعنی پوست چرب دارید.

سخن پایانی

با مطالعه این مطلب از مجله سوراو، دیگر به خوبی می‌توانید پوست چرب و خشک را از یکدیگر تشخیص دهید. در نتیجه بهتر می‌توانید از محصولات مناسب برای پوست خود استفاده کنید و به خوبی از آن مراقبت نمایید.

اگر به دنبال محصولات اورجینال و خارجی برای استفاده در برنامه روتین پوست خود هستید، می‌توانید از فروشگاه سوراو محصولات مراقبت از پوست مد نظر خود را خریداری نمایید.


تفاوت اسکین کر و بیوتی تراپیست چیست؟