تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

سمی که از نوعی باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم بدست می آید را بوتاکس می گویند. باید گفت که این نوع از باکتری باعث مسمومیت های غذایی خطرناکی در فرد می شود. چنانچه  به درستی استفاده نشود باعث فلج عضلانی خواهد شد و اگر عضله ای آسیب ببیند باعث ایجاد مشکلات تنفسی و در نتیجه به مرگ فرد خاتمه پیدا می کند. چنانچه از این باکتری در جهت زیباسازی و جوانسازی پوست صورت استفاده شود یعنی در جهت استاندارد، اثرات بیسار ایده آلی را برای متقاضی به همراه می آورد که هیچ گونه آسیبی به او وارد نمی نماید. اگربا تزریق بوتاکس برخی از عضلات را فلج کنیم، هیچ گونه عملکرد منفی به بار نخواهد آورد. مثلا برخی از عضلات صورت بیانگر احساسات هستند که در ناحیه پیشانی هیچ گونه عملکردی را نشان نمی دهد در نتیجه اگر عضلات ناحیه پیشانی را فلج نماییم ایجاد مشکل نمی آورد. گاهی عضلات چشم برای بستن چشم مورد استفاده قرار می گیرند، چنانچه  عضلات اطراف چشم را فلج نماییم در عملکرد بستن چشم دچار اختلال نخواهد شد.

اما عضلاتی که به حرکات دهان بستگی دارند اگر آنان را فلج کنیم در عملکرد دهان اختلالاتی به وجود خواهد آمد. در حالی که عضلاتی داریم که باعث بالا بردن ابرو یا نزدیک کننده می باشند، که باعث ایجاد اخم می کنند را به راحتی می توان فلج کرد بدون این که مشکلی را ایجاد کنند. پس باید گفت که این عضلات به راحتی می توان فلج کرد. اگر تزریق بوتاکس به خوبی صورت گیرد باعث رفع چین و چروک های می شود که در صورت ایجاد شده است و باعث جوانسازی و زیباسازی خواهد شد و بنابراین صورتی شفاف و شاداب برای فرد به ارمغان می آورد.

نحوه تزریق بوتاکس

 متخصص پوست قبل از تزریق بوتاکس ابتدا یک بی حسی مختصری را بر ناحیه مذکور قرار می دهد و برای این که متقاضی حتی فرو رفتن سوزن را در پوست احساس نکند این پروسه را در چند نوبت به فاصله ای ۵ دقیقه ای قرار می دهد و تکرار می نماید تا آن ناحیه کاملا بی حس شود، سپس  در چند مرحله با یک سوزن اقدام به تزریق می کند. این فرآیند را در یک یا دو نوبت انجام نمی دهند بلکه در ۱۰ تا ۱۵ بار یا بعضی مواقع به ۲۰ تا ۲۵ تزریق نیز می رسد که متقاضی هیچ گونه درد و ناراحتی را احساس نمی کند.

نواحی قابل تزریق کدامند؟

عمده قسمت هایی که تزریق در آن صورت می گیرد را می توان به ناحیه بین دو ابرو(گلابلا)، عضلات اخم( چین های عمودی را ایجاد می کند)، ناحیه پیشانی( به خصوص ناحیه مرکزی)، ناحیه بالا برنده ای ابرو(چین های افقی ایجاد می کند) را می توان اشاره کرد.

متخصص پوست کل ناحیه پیشانی را فلج نمی کند، در صورت فلج کردن همه ناحیه  پیشانی باعث افتادگی و شل شدن ابروها می شود در نتیجه افتادگی  ابرو را به همراه می آورد. اگر این مشکل پیش آید معضلاتی را در پی دارد، از جمله: اختلال در دید، زشت و دفرمه جلوه دادن صورت و…  پس نیمه میانی و مرکزی پیشانی را فلج می کنند تا نیمه خارجی دست نخورده باقی بماند، زیرا در صورت افتادن قسمت میانی ابرو، قسمت خارجی ابرو بالا کشیده خواهد شد، این امر باعث می شود که بدن  به صورت خود به خود بتواند قسمت خارجی را بالا بکشد، زیرا با کمک ابروی داخلی آن را بالا خواهند کشید. این امر باعث بالا کشیدن قسمت خارجی ابرو می شود و مطلوب و ایده آل برای اکثر خانم ها خواهد شد. چنانچه این حالت تشدید پیدا کند و این اصول رعایت نشود، امکان دارد که قسمت خارجی بیش از اندازه بالا کشیده شود، متخصص برای رفع این عارضه پیش آمده  مقداری دارو را تزریق می کند تا کمی پایین کشده شود. اغلب بانوان فکر می کنند با تزریق بوتاکس این ناحیه اگر پایین بیاید؛ خواهان تزریق بیشتری از بوتاکس می شوند تا بالا برود در حای که باید گفت که این گونه نیست و بالا رفتن ابرو یک واکنش متضاد بدن با افتادگی ابرو و در اثر فلج کنندگی دارو در قسمت مرکزی به همراه می آورد. البته فلج کردن قسمت خارجی ابرو درناحیه ایی که عضلاتی که باعث پایین رفتن می شوند، وجود دارد . بالا کشیدن ابرو جزئیاتی می باشد که  متخصص پوست با آن سروکار دارد.

قسمت های دیگری که خیلی در آن تزریق بوتاکس انجام می شود، قسمت خارجی چشم و روی بینی می باشد. در قسمت های خارجی چشم ناحیه چین و چروک هایی به صورت شعایی به سمت گوشه چشم وجود دارد که به آن پنجه کلاغی می گویند. این عارضه را با تزریق بوتاکس می توان خنثی کرد و ازبین برد. اما چین روی بینی را زمانی از بین می برند که باعث زشت جلوه دادن خنده می شود و چین هایی را روی آن ظاهر می کند که در برخی شدید و در بعضی دیگر خفیف می باشد.

نتیجه گیری می شود که متخصص پوست فقط نواحی  قابل تزریق را فلج می کند تا چین و چروک های ایجاد شده را برطرف نماید.

 

نواحی کمتر قابل تزریق کدامند؟

 • ناحیه پلک تحتانی
 • ناحیه چانه
 • گوشه های دهان
 • گوشه های لب ها

پروسه تزریق باید بسیار با احتیاط باید در آنان صورت گیرد و با مقدار بسیار کم، زیرا عوارض جانبی  راب به همراه می آورد از جمله:

 • افتادگی پلک پایین
 • شل شدن لب و یا ایجاد نارسایی در دهان
 • نارسایی لب ها
 • شل شدن لب ها در حین خوردن غذا

شایان ذکر است که گفته شود این  تزریقات را نمی توان روتین  و معمولی قلمداد کرد، البته در شرایط خاصی که بیمار مشکلش در این نواحی می باشد با رعایت جزئیات مناسب انجام خواهد شد.

در کل تزریق بوتاکس هیچ گونه عوارض جانبی به همراه نمی آورد، در صورتی که به یک متخصص پوست با تجربه یا فوق تخصص جراحی پلاستیک مراجعه شود.

تزریق ژل

یکی دیگر از راههای جوانسازی و زیباسازی پوست صورت تزریق ژل می باشد که از استقبال طیف وسیعی از افراد به خصوص بانوان جوان قرار گرفته است که از متداول ترین روش غیر جراحی و غیر تهاجمی به حساب می آید.

مزایای تزریق ژل

 • روشی است که سرپایی و بدون نیاز به دوره ریکاوری در مطب مجهز یا کلینیک زیبایی صورت می گیرد.
 • به منظور رفع چین و چروک های پوست صورت روشی ایمن و مطوئن به شمار می آید.
 • ظاهر متقاضی را جوان و شاداب می نماید.
 • نتایج این تزریق بلافاصله بعد از تزریق ظاهر می شود و مدت طولانی ماندگاری دارد.
 • این پروسه با بی حسی موضعی و بدون نیاز به بیهوشی  عمومی اقابل انجام می باشد.
 • چنانچه متقاضی از روند کار ناراضی باشد، قابل اصلاح و قابل برگشت می باشد.

نحوه تزریق ژل

بعد از مراجعه به یک متخصص پوست حاذق، اقدام به بررسی و معاینه پوست می نماید و ژل مطلوب و ایده آل را بر اساس پوست و نوع آن انتخاب می نماید. متخصص بعد از انتخاب ژل ، دوز مورد نیاز را به وسیله یک سوزن خیلی ریز و ظریف در ناحیه خواسته شده تزریق می نماید. گفته می شود که بسته به میزان بهبودی ، میزان چین و چروک پوست و نواحی فرو رفته  پوست، مقدار ژل تعیین می شود . نتایج این پروسه بعد از تزریق ژل قابل  مشاهده می باشد ، برای تاثیر کامل ژل حدود ۴۸ ساعت که کبودی از بین می رود باید شکیبا باشید . طول عمر این فرآیند بین ۶ تا ۹ ماه و پس از گذشت این مدت به تدریج اثرات ژل کم می شود ولی کاملا ازبین نمی رود.

گاهی متقاضی خواهان دانستن هزینه این تزریق می باشد، که در درجه اول  باید ذکر کرد که هزینه  تزریق ژل بستگی نوع ژل تزریق شده  و مقدار ژل تزریقی  در ناحیه ای که قرار است ژل در آن تزریق شود می تواند، متغیر باشد. بهتر است برای کسب اطلاع بیشتر در مورد هزینه حتما به یک متخصص پوست حاذق مراجعه کنید و بعد از بررسی و تعداد جلسات قیمت تعیین شود.

 

می توان گفت تزریق ژل برای متقاضیان آن هیچ دردی به همراه ندارد و فرد  تنها یک ناراحتی خفیف را احساس می کند، زیرا سوزن مورد استفاده برای تزریق بسیار ظریف و ریزمی باشد  و حتی نیازی به داروی بیهوشی در ان وجود ندارد. با توجه به این که اخیرا بیشتر محصولات ژلی که در دسترس است حاوی پماد بی حسی لیدوکائین می باشد در صورت نیاز خود متخصص پوست یا  پزشک معالج قبل از تزریق ژل از آن در جهت بی حسی موضعی استفاده می کند.

بهترین سن برای تزریق ژل به صورت زمانی است که چین و چروک هایی در ناحیه صورت ایجاد شود اما اگر خواهان تزریق ژل به لب به منظور برجسته سازی و فرم دهی هستید،  بهتر است بعد از ۱۸ سالگی این پروسه را انجام دهید.

تزریق ژل هیچ گونه عوارض جانبی به همراه ندارد در صورتی که متخصص قبل از این پروسه سابقه پزشکی فرد و جلسه مشاوره را برای او در نظر گیرد و متقاضی تمام  مارد بعد از تزریق را بداند. اما بعد از تزریق مقداری توده های کوچک و قرمزی در ناحیه صورت ظاهر می شود که با مرور زمان کاملا رفع شده و هیچ گونه علائمی از خود به جا نمی گذارد.

تزریق ژل به لب

یکی از اعضای مهم در انتقال کلام  لب می باشد که در هنگام صحبت کردن، بیشترین توجه به مخاطب  روبرو را به همراه دارد . امروزه افراد به منظور داشتن لبی زیبا همراه با لبخندی جذاب در ظاهر لب های خود توجه خاصی می نمایند. بانوان به منظور بزرگ و برجسته نمودن لب  به پروسه تزریق ژل به لب روی می آورند که از استقبال زیادی در بین آنان و حتی آقایان جوان برخوردار شده است .

علائم  لب ایده آل

 • تناسب لب با اندازه صورت، گونه ها، بینی و بقیه اعضای صورت
 • ایجاد نظم خاصی میان لب و دندان ها
 • عدم آشکار شدن لثه هنگام لبخند زدن
 • عدم تقارن ضخامت لب های بالا و پایین
 • پیدا بودن خط روی بافت های لب که معمولا صورتی و قرمز روشن
 • مرتب و قرینه بودن اطراف دهانی
 • عدم وجود چین و چروک در اطراف لب

علل تزریق ژل به لب

 • گاهی افراد دارای لب هایی بیش از اندازه کوچک می باشند که این عامل می تواند بسته به علل ژنتیک و وراثت باشد.
 • داشتن لب هایی بیش از اندازه بزرگ که دلیل می تواند اختلاف نژاد و قومیت دانست.
 • داشتن لب های نافرم و زشت به دلیل اختلالات و ناهنجاری های مادرزادی دیده می شود.
 • برخی از افراد در ناحیه لب مقدار زیادی پوست و بافت را دارند.

گفته می شود که تزریق ژل و برجسته سازی لب ها از متقاضی به دیگری متفاوت می باشد، و موادی که جهت تزریق ژل به لب استفاده می شود، نیز متغیر است و اکثرا با مشاوره متخصص پوست و سبیقه فرد انتخاب می شود.

 

مراقبت های قبل و بعد از تزریق ژل به لب

 • به منظور انجام این پروسه بهتر است که متقاضی با یکی از افراد خانواده و یا دوستی مراجعه کند و تنها نباشد.
 • چنانچه از دارو و یا برخی از ویتامین هایی که متخصص منع کرده، اطلاع دهد و تا دو هفته از مصرف آن اجتناب نماید.
 • بهتر است قبل و بعد از تزریق از غذای سبک و مایع، استفاده کند.
 • هنگام تزریق ژل به لب بهتر است که ریش، سیبیل و یا لنز در چشمان وجود نداشته باشد.
 • تزریق ژل به لب در یک جلسه و بدون نیاز به بی حسی یا بیهوشی در مطب متخصص زیبایی صورت می گیرد، که فرد بعد از تزریق قادر می باشد فعالیت ها کارهای روزمره خود را انجام دهد.

برای برجسته نمودن و زیباسازی لب ها، پزشک  معالج یا متخصص پوست از برخی پرکننده ها و فیلرها استفاده می نماید تا شکل، اندازه و بافت مورد نظر را در لب ها به وجود آورد. موادی که در تزریق  ژل استفاده می شود، متفاوت و متغیر است. پس از تزریق فرم و شکل لب، برجسته و بزرگ شده و نتایج این پروسه بعد از ۳۰ دقیقه کاملا نمایان می شود. طول عمر این تزریق ۴ تا ۶ ماه می باشد که فرد باید دوباره این روند را تکرار نماید.

با تشکر مدیریت سایت کلینیک زیبایی در اهواز

پاسخ

18 + هجده =